Menu strony

Jakie zalety ma grafika 3D, jakie są najważniejsze reguły przy jej tworzeniu.

Obecnie używane komputery dają ogromne możliwości jeżeli będzie chodzić o możliwości generowania grafiki. Znajduje to też zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach naszego życia, obróbki zdjęć po projekty najróżniejszych urządzeń, maszyn czy obiektów.


Coraz bardziej popularna również jest grafika 3d, i to nie tylko w komputerowych grach, jakie wielu osobom zapewne przyjdą na myśl jak się o tym powie (najlepsza grafika 3d na Faktem jest, że współczesne gry są oparte właśnie na grafice w trójwymiarze, dedykowane procesory kart renderują setki tysięcy przestrzennych wielokątów, z jakich jest złożony końcowy obraz. Obecne możliwości programów do projektowania gier są tak duże, że w wielu przypadkach animacje prezentują się, jakby się oglądało film.


Sprawdź też

Fotoalbumy na prezent

fotoalbum ślubny
Zdjęcie to piękna rzecz. Teraz, gdy urządzenia robiące zdjęcia są w powszechnym użyciu (każdy trzyma w kieszeni przecież komórkę), często nie dostrzegamy, jak wspaniała jest możliwość uwiecznienia mijającej chwili na fotce. Fotki stanowią dla mnóstwa ludzi ogromną wartość. Zwłaszcza, jeśli osoby uwieńczone na fotografii umarły bądź są hen daleko. Nawet w wypadku, kiedy wszyscy ukochani są przy nas, uwielbiamy zerknąć czasami na ich podobizny zawarte na skrawku papieru.


Krzesło


Standardowa grafika, czy to wektorowa czy rastrowa, opiera się na rysowaniu na płaskiej kartce (rekomendowana wizualizacja 3d). Dokładając kolejny wymiar zaczynają się pojawiać całkowicie nowe problemy, z jakimi należy sobie dawać radę. Przede wszystkim obiekty mogą się wzajemnie zasłaniać, więc niezbędne jest ukrywanie tych krawędzi, jakich nie powinno być widać. Do tego bardzo dużą rolę pełni światło, dopiero po jego uwzględnieniu powstaje pełny obraz w trójwymiarze. Tworzeniem tego typu grafiki mogą się zajmować dedykowane programy, dość podobne w funkcjonowaniu do tradycyjnych narzędzi graficznych.


Stosują one zaawansowane modele cyfrowe do wyznaczania wszystkich wierzchołków, a także poziomu oświetlenia każdego punktu. Wymaga to niezwykle mocnych i wydajnych urządzeń, dlatego też komputery do takich zadań mają specjalnie dobrane specyfikacje.
2019/04/07, 07:31