Musisz wykonać badanie na obecność pasożytów? Sprawdź, czy można je wykonać w twoim rejonie!

W naszym kraju zakażenie pasożytami nadal jest znacznym problemem i ma miejsce bardzo często. Przeważnie jest ono spowodowane zbyt słabą higieną, brakiem nawyku mycia rąk przed posiłkami oraz po korzystaniu z toalety, jak też niedopilnowaniem mycia owoców i warzyw. Zakażenie pasożytami bywa powodowane również zjadaniem surowego mięsa lub ryb.

praca nad próbkami biologicznymi
Pasożyty sprawiają, że źle się czujemy

Uważa się, że pasożyty pokarmowe nie robią większej krzywdy ludziom zdrowym, jednak mogą one powodować nieprzyjemne dolegliwości oddziałujące na pogorszenie jakości bytu. W zależności od typu pasożyta, którym zostało się zarażonym, pojawiają się różne, uporczywe symptomy. W wypadku owsików wspomnianym objawem bywa świąd, ból brzucha, anemia, czasem owsiki powodują także zapalenie dróg rodnych i moczowych. U osób borykających się z glistą ludzką może występować: bezsenność, rozdrażnienie, normalne są także choroby oskrzelowe, wymioty i biegunka. W momencie, kiedy podejrzewa się, że złe samopoczucie może być powodowane obecnością pasożytów w układzie trawiennym, należy udać się do laboratorium oraz wykonać stosowne badanie.

Sprawdź też

Skręcenie stawu ramiennego – diagnostyka i leczenie

badanie lekarskie
Skręcenia stawu ramiennego przynależą do najczęściej występujących. Przyczyną zwichnięcia stawu barkowego prócz urazu jest konstrukcja tego stawu, gdzie płaska panewka łopatki złączona jest z dość dużą głową kości ramiennej. To zwiększa niebezpieczeństwo zwichnięcia. Oznakami skręcenia jest gwałtowny jak też bardzo intensywny ból, krwiak, zmiana wyglądu stawu. Do urazu dochodzi zwykle w trakcie praktykowania poniektórych sportów albo wypadków komunikacyjnych.


Jak wykonuje się takie badanie?

Badanie na zarażenie pasożytami wykonuje się z kału. Pomaga ono wykryć w równym stopniu obecność samych pasożytów, jak również ich jaj. Aby wykonać tego typu badanie, trzeba zakupić w aptece określony pojemnik do przenoszenia materiału, a później umieścić w środku cząstkę kału. Materiał musi być pobrany z wyparzonego naczynia bądź papieru toaletowego, nie można pobierać próbki z sedesu, gdyż woda i detergenty obecne w sedesie mogą zafałszować wyniki. Próbkę kału należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium analitycznego, a jeżeli nie ma takiej możliwości, należy przechowywać ją w warunkach chłodniczych. W większości przypadków rekomenduje się powtórzenie badania w odstępstwie kilku dni, gdyż jedno badanie nie gwarantuje 100% pewności.

Takie badanie przeprowadzisz w swoim mieście

Analizę na obecność pasożytów w kale można przeprowadzić w laboratorium analitycznym w swoim mieście. Jeśli mieszkańców Dolnego Śląska interesuje badanie na pasożyty wrocław (kliknij w link) okaże się optymalnym miejscem, by oddać materiał do badania. Przed przeprowadzeniem badania dobrze jest wejść na stronę internetową wybranego laboratorium i zaznajomić się z wytycznymi pobierania próbek i metodami ich przechowywania.

Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe materiały na opisywany wątek, to sprawdź proponowane www, które mają też informacje na podnoszone zagadnienie - wejdź więc tutaj.

Dzięki temu można lepiej przygotować się do analizy, jak też oswoić się z procesem badania.
2022/09/03, 07:23