Menu strony

Rodzaje druku w poligrafii

Obecnie w poligrafii należy wskazać dwa podstawowe rodzaje druku: - drukowanie mechaniczne – analogowe, - drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy. Oba rodzaje druku są szeroko rozpowszechnione i w zależności od oczekiwań można stosować wybraną technikę.

Sprawdź też

Dobre salony kosmetyczne w naszym kraju

czerwona szminka
Gabinet kosmetyczny Siedlce, przeprowadza zabiegi regeneracyjne skóry, jak również poleca różnorodne zabiegi, które umożliwiają znacznie poprawić wygląd człowieka. Aktualnie gabinet ten oferuje też wykonywanie makijażu na różne okazje. Makijaż jest dobierany do skóry klienta i na tej podstawie wykorzystywane są rozmaite preparaty, czy też bardziej intensywne albo stonowane cienie. Jest to gabinet, który bazuje na znakomicie wykwalifikowanym personelu, mającym wszelkie wymagane uprawnienia i zwłaszcza dysponującym niezwykłymi zdolnościami praktycznymi oraz wiedzą, która umożliwia optymalnie dopasowywać kosmetyki do skóry klienta. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ poprzez to efekt finalny, a więc zabieg w regeneracyjny, czy również makijaż, na pewno będzie zgodny z tym, czego oczekiwaliśmy.


Drukowanie analogowe dzieli się na
drukarnia speed
cztery odmienne formy: - drukowanie płaskie, - drukowanie wklęsłe, - drukowanie wypukłe, - sitodruk.

Wszystkie wymienione formy łączy konieczność utworzenia form drukarskich, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na płaszczyznę.

{Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Wydruk w tej technice polega na transportowaniu barwnika z formy drukarskiej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących i niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję dlatego nie przenoszą farby. Farba wykorzystywana w druku przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki uzyskać można najmniejszą grubość warstwy barwnika na papierze. Wśród maszyn offsetowych wymienić można następujące typy maszyn: arkuszowe i zwojowe.

W technice drukowania wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące zlokalizowane niżej niż elementy niedrukujące. Farba drukowa jest umieszczana na formie drukowej później przy użyciu profesjonalnego noża – rakla - jest ona zbierana z elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród sposobów druku wklęsłego można wymienić : - rotograwiurę (droga technika , wykorzystywana głównie do prac wysokonakładowych, drukowania barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych), - starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (używany do druku na nieregularnych powierzchniach , np. długopisów.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukowej są zlokalizowane wyżej niż elementy niedrukujące. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące a później przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym wyróżnia się : - typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; dziś mało popularna, - fleksografia – technika stosowana głównie do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, wykorzystująca formę drukową w postaci siatki z oczkami, z których część otworów jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Przeważanie używany jest w przypadku wydruku niskich nakładów. drukowanie (naklejki-wroclaw.pl/produkty/naklejki-i-etykiety-samoprzylepne-w-dowolnym-ksztalcie)
Zaczerpnięte z: Drukarnia Speed
2018/08/08, 07:10