Rodzaje druku w poligrafii

Obecnie w poligrafii należy wskazać dwa podstawowe rodzaje druku: - drukowanie mechaniczne – analogowe, - drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy. Oba rodzaje druku są szeroko rozpowszechnione i w zależności od oczekiwań można stosować wybraną technikę.

Sprawdź też

Telefonik typu stacjonarnego - czyli, telefonik, który wcale nie wyszedł z łask

Nagrywarka Blu-ray 3D
W obecnej momencie żadne spośród nas samych już nie imaginuje sobie egzystencji nie posiadając telefoniku. Wiele osób, właściwie jakby tak spojrzeć w sposób realny - ma w posiadaniu przynajmniej pojedynczy aparacik typu komórkowego, który to odkąd się pojawił, całkowicie wygryzł swojego poprzednika, czyli telefon typu stacjonarnego - a właściwie tak się wielu wydaje, albowiem w rzeczywistości do tej pory sporo person posiada wewnątrz domu tego rodzaju aparat, i nie wyłącznie wewnątrz domu - Przedsiębiorstwa do tej konkretnej pory korzystają z tej konkretnej postaci komunikacji, albowiem ich dodatkowe opcje rodzaju na przykład Faks, bywają nadal niezastąpione.


Drukowanie analogowe dzieli się na
drukarnia speed
cztery odmienne formy: - drukowanie płaskie, - drukowanie wklęsłe, - drukowanie wypukłe, - sitodruk.

Wszystkie wymienione formy łączy konieczność utworzenia form drukarskich, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na płaszczyznę.

{Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Wydruk w tej technice polega na transportowaniu barwnika z formy drukarskiej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących i niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję dlatego nie przenoszą farby. Farba wykorzystywana w druku przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki uzyskać można najmniejszą grubość warstwy barwnika na papierze. Wśród maszyn offsetowych wymienić można następujące typy maszyn: arkuszowe i zwojowe.

W technice drukowania wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące zlokalizowane niżej niż elementy niedrukujące.

Podoba Ci się ten wpis? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej ten link - ta witryna (https://sklep.sn-promet.pl/produkt/wylacznik-dzwigienkowy-z-i-zp1/) również na pewno przypadnie Ci do gustu!

Farba drukowa jest umieszczana na formie drukowej później przy użyciu profesjonalnego noża – rakla - jest ona zbierana z elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród sposobów druku wklęsłego można wymienić : - rotograwiurę (droga technika , wykorzystywana głównie do prac wysokonakładowych, drukowania barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych), - starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (używany do druku na nieregularnych powierzchniach , np. długopisów.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukowej są zlokalizowane wyżej niż elementy niedrukujące. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące a później przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym wyróżnia się : - typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; dziś mało popularna, - fleksografia – technika stosowana głównie do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, wykorzystująca formę drukową w postaci siatki z oczkami, z których część otworów jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Przeważanie używany jest w przypadku wydruku niskich nakładów.
Zaczerpnięte z: Drukarnia Speed
2022/02/03, 07:01