Menu strony

Dobrodziejstwa druku

Prawie 7 stuleci minęło, od chwili, kiedy niejaki Gutenberg postawił pierwszą drukarnię w Moguncji. To niebywałe, jak ten Niemiec zrewolucjonizował świat. Od momentu, kiedy niemiecki złotnik wymyślił drukowanie papieru, trzeba odmierzać świt nowoczesności. Uproszczenie powielania pisma przyczyniło się do powstania naszej kultury.
Epson Stylus SX130
Bez ruchomych czcionek w Europie nie pojawiłaby się reformacja. A dzisiaj? Spójrzcie np. na marketing (zobacz przesyłka marketingowa ) – drukowanie ulotek (Propozycja: nie byłoby możliwe. Możecie sobie wyobrazić wielkie hangary, w których setki ludzi mozolnie przepisuje i przerysowuje kolorowe kawałki papieru? Tą drogą przed wynalazkiem czcionki ruchomej składano wszystko. A |drukowanie kalendarzy? Całość pojedynczo rysować, co za męka.

Przed chwilą, w której moguncki rzemieślnik opracował druk, w zasadzie większość mieszkańców była niepiśmienna. Dzieła literatury były ekskluzywnym dobrem. To brało się z podstawowej zasady gospodarki. Jeśli coś jest drogie w produkcji, bo zabiera wiele czasu i pochłania wielkie liczby zatrudnionych, to cena dobra na rynku będzie wysoka. A w XV wieku rozwarstwienie społeczne było naprawdę gigantyczne. Książki kupowała więc garstka ludzi, a jeszcze mniej umiało je studiować.

Jądrami kultury były zakony, w których mnisi powoli przerysowywali opasłe woluminy, zazwyczaj kopie Biblii. Rozpowszechnienie posiadania tej świętej księgi po wynalezieniu druku okazało się kluczowym paliwem przewrotów socjalnych i wyznaniowych. A w tej chwili zobaczcie, jak jest dzisiaj. Większość ludzi ma w domu tomy poezji, notesy, zeszyty, plakaty. A słowo powstały dzięki czcionkom jest aktualnie uparcie zastępowane przez technikę masowego cyber przekazu .

Sprawdź też

Płatne sms otwierają wiele drzwi

telefon
Usługi internetowe, które są płatne sms, to szczególna wygoda dla wszystkich użytkujących. Klienci, którzy korzystają z rozmaitych usług mają ułatwione zadanie w najwyższym stopniu i sięgają nieustannie po nowoczesne środki. Szerokie pole manewru jest w stanie zapewnić aktualnie sieć, dlatego warto postawić na nowoczesne rozwiązania i wypróbować najnowszych udogodnień już teraz. Sporo usług, które dostępne są w internecie, można opłacać za pośrednictwem sms.


Ale to jeszcze nie upadek ery druku. Zakłady poligraficzne są wciąż niezbędne. Dzięki drukowi istnieje prasa. To również oczywiście najpopularniejsze narzędzie w reklamie. Druk ulotek, ogłoszeń, szyldów rozkręca naszą ekonomię od prawie połowy wieku. Odszukanie odpowiedniej drukarni jest proste. Trzeba połączyć się z siecią, włączyć Google i wpisać zdanie „druk (wejdź tdruk.pl/blog/) miejsce” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś spośród mrowia otrzymanych możliwości.
2019/06/07, 10:28