Czym jest intrastat i jakiego typu firmy są w stanie z takiego czegoś skorzystać? Co jest najbardziej istotne w tej kwestii?

Najczęściej wymiana handlowa pomiędzy krajami Unii Europejskiej to jak normalne krajowe transakcje, bo nie pojawiają się tu obciążenie celne oraz dodatkowe obciążenia.
rachunki


Czasami jednakże wydarzyć się może, że przedsiębiorcy, którzy dokonując wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw będą zobowiązani do pokazania ich w specjalnym do takiego celu utworzonym systemie Intrastat.


Intrastat to system statystyczny, dzięki nim jesteśmy w stanie zebrać informacje i określać stan transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ma to miejsce, gdyż od kiedy został zniesiony obowiązek wspólnotowy na tego rodzaju wymianę, to urzędy pozostały pozbawione najbardziej istotnego źródła tego typu danych.

Zaciekawił Cię nagłówek tego materiału? Obowiązkowo sprawdź link, tam znajdują się jeszcze bardziej interesujące rzeczy, naprawdę dobrze je przeczytać.

Informacje wykazywane są przez podmioty gospodarcze, a wykorzystywane są deklaracje, na przykład na deklaracja intrastat przywóz lub wywóz.


przedsiębiorca powinien zapoznać się z system Intrastat w każdej okoliczności, w której w określonym podatkowym roku jego wywóz lub przywóz będzie przekraczał któryś z najważniejszych progów. Może również być tak, że tego typu przekroczenie zjawi się wobec stawek z obecnego roku, mimo iż transakcje będą odnosić się do roku poprzedniego.


Zgłoszenia intrastat dotyczy też sytuacji, kiedy podatnik przekracza próg jedynie dla wywozu. Takie zgłoszenia są w stanie być przedłożone w formie elektronicznej, jak i papierowej na specjalnie opracowanych do tego celu formularzach.
Właściciele firm wybierający formę elektroniczną mogą zdecydować się na różnorakie jej drogi, co znaczy mogą to wykonać przez online, przekazać na nośniku danych CD-ROM, a nawet dyskietce.
2022/12/17, 07:38