Menu strony

Sprężyny – naprawdę takie istotne?

Sprężyny to kluczowe elementy. W zasadzie mało z nas wie, jak przydatne są takie niepozorne elementy. A sprężyny są wszędzie. Spoglądnij na swój zegarek – jeżeli nie posiadasz na ręce zegarka cyfrowego, prawdopodobnie twój typ jest napędzany przez małe sprężyny. A potem przyglądnij się łóżku, na którym zwykle odpoczywasz. Jest miękkie? A to dlatego, że wewnątrz niego są zamontowane niewielkie sprężyny.
maszyna
Potem wyjdź przed próg i zerknij na samochody. Każdy wóz posiada wmontowane amortyzatory, które powodują, że można bez problemu nimi kierować. O ile pojazd nie byłby uzbrojone w te praktyczne sprężyny, prędko rozkraczyłby się na nierównej jezdni. Kiedyś, kiedy naczelnym medium transportu były konie, był to wielki ambaras. Powozy nierzadko się psuły, gdyż osie kół nie mogły wytrzymać sporych nacisków. Kiedy zaprojektowano pierwsze sprężyny, zaczęto je zakładać w zaprzęgach, dzięki czemu mogły one bez obaw podróżować po trudnych drogach. W następnych latach zbliżone rozwiązanie dostosowano do rodzących się samochodów. Gdyby nie mocne sprężyny, do dzisiaj jeździlibyśmy wyłącznie pociągami albo końmi.

Sprawdź też

Jaką rolę pełnią sprężyny

Sprężyna
Sprężyny to jeden z głównych modułów, który bierze aktywny udział w powstawaniu maszyn. Jej funkcja to rola swoistego spoiwa koniecznego do połączeń sprężystych.


fabryka
Mało kto orientuje się, że pierwsze urządzenia, które działały jak dzisiejsze sprężyny, wymyślono już wiele setek lat temu. Pionierskim sprzętem tego typu był łuk. Właściwie sprężyny przez wiele wieków miały zastosowanie przede wszystkim w militariach. Sprężyny pojawiały się w różnorakich maszynach miotających, takie jak trebusze. Dopiero w epoce Odrodzenia zaczęto używać sprężyny w innego typu sprzętach. W tym czasie zbudowano zegary na sprężyny oraz obmyślono sprężynujące resory dla powozów konnych. Sprężyny były używane na masową skalę w okresie rewolucji przemysłowej, gdy stały się głównymi częściami wielu urządzeń, takich jak silniki parowe albo urządzenia tkalnicze. Do dzisiaj sprężyny są obecne w zasadzie wszędzie – wystarczy jedynie z atencją popatrzeć dookoła, by zauważyć te małe acz mocne elementy.
2013/06/05, 15:30