Menu strony

Wszechobecna nowa technologia - dlaczego dobrze jest audiobooków podróżniczych i przewodników

Obecnie bardzo popularne stają się audiobooki z rodzaju podróżniczych. Literatura ta w obu wersjach: tradycyjnej i do słuchania jest bardzo popularna. Być może przyczyną takiego właśnie stanu rzeczy jest to, iż literatura podróżnicza i przewodniki audiobooki zabierają nas w świat daleki i zakątki na ziemi interesujące, kolorowe co kosztuje nas tyle co bilet do kina!


audiobook
Literatura podróżnicza w formie audio mają tę zaletę iż poszukiwaniem oryginalnych mieszkańców jakiegoś regionu oraz najciekawszych miejsc zajął już się autor. My wygodnie siadamy w fotelu i delektujemy się opowiadaniem. Bawimy się trochę lepiej lub trochę gorzej zależnie od zdolności opowiadającego. Dla porównania polecam odsłuchać kilku autorów opisujących tę samą część świata. Możemy znaleźć tą metodą naszego ulubionego pisarza – podróżnika. Oprócz tego obraz ciekawiącego nas regionu będzie bardziej obiektywny, przez co bardziej prawdziwy a to jest ważne w literaturze podróżniczej i przewodnikach audiobookach (poza naturalnie funkcją rozrywkową tego typu książek).


Jako przykład przytoczę książki dwóch pisarzy - Beata Pawlikowska i Wojciech Cejrowski pisząc dokładnie o tym samym miejscu zwracają jednak uwagę słuchacza na różne rzeczy i zjawiska. Dla przykładu pan Cejrowski w mojej opinii jest w swoich książkach mniej emocjonalny, trzyma się gatunku reportażu o wiele bardziej niż pani Pawlikowska, która to zwraca uwagę bardziej na duchową stronę swych przeżyć. Wojciecha Cejrowskiego natomiast interesują bardziej przemiany które są skutkiem rozwoju cywilizacyjnego. Obu pisarzy łączy poczucie humoru. Forma audiobooków daje czytelnikowi jeszcze tę atrakcję, iż możemy usłyszeć odgłosy natury, których rzecz jasna nie znajdziemy w naszym ogrodzie ani w pobliskim lesie.

audiobook
Jednak nie tylko zabawą człowiek żyje. Czasem jesteśmy zmuszeni lub chcemy pouczyć się obcego języka (poezja audiobooki). Mamy tutaj temacie bardzo dużo możliwości: programy multimedialne, podręczniki tradycyjne jak również audiobooki do nauki języków. Takie wydawnictwa można zakupić na przeróżne sposoby: albo w księgarni lub bywają one też załączane do materiałów lekcyjnych szkół językowych prowadzących tzw. e-lerning.

Kiedy już nauczmy się jakiegoś języka by móc wybrać się w podróż śladami wielkich podróżników, warto się odprężyć słuchając powieści sensacyjnej i grozy oczywiście jako audiobook, albo też zanurzyć się w świat poezji w który przeniosą nas popularni aktorzy dzięki swoim interesującym interpretacjom zawartym w audiobookach z gatunku poezja. Naprawdę jest w czym przebierać!
2017/09/18, 06:33