Menu strony

O czym należy pamiętać wożąc się autem podczas zimy

Okres zimowy to okres, w którym warto zadbać o różne rzeczy związane z użytkowaniem samochodu. Należy przed zimą sprawdzić auto na stacji pojazdów, czy wszystko jest porządku, czy samochód należycie będzie się trzymał nawierzchni, czy trasa hamowania będzie odpowiednio krótka, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa, czy żadne z partii zawieszenia nie przyczyni się do tego, że auto będzie niewygodnie się prowadził i w ostateczności będzie to mogło być przyczyną wypadku.


Niekiedy właściciele samochodów zapominają o wspomnianych niebezpieczeństwach. Problemy dnia codziennego przysłaniają często kwestie związane z bezpieczną jazdą, jednak warto wiedzieć, że te sprawy mogą się okazać najistotniejsze dla naszego życia i zdrowia.
Co należy zbadać w samochodzie przed okresem zimowym, żeby poruszać się bezpiecznie i komfortowo?
opona z felga

Po pierwsze trzeba zbadać klocki hamulcowe. Przyczyniają się one bezpośrednio na skrócenie trasy hamowania. Jeżeli chcesz uniknąć wjechania w auto przed tobą, koniecznie zbadaj układ hamulcowy. Bardzo ważne jest także zawieszenie. Sprawnie pracujące wahacze czy układ kierowniczy nie tylko przyczynią się do tego, że pojazd będzie sprawnie reagować, ale ponadto będzie znacznie lepiej trzymać się drogi. Następną sprawą, o której warto pomyśleć jest oświetlenie. Dobrze działające światła umożliwiają znakomicie orientować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia również po ciemku, ponadto przyczyniają się do tego, że twój pojazd sam jest dobrze widoczny. Niekiedy warto również nie zapominać o zmianie płynów hamulcowych, płynu w chłodnicy oraz o wymianie oleju, a przynajmniej o sprawdzeniu poziomu tych płynów.
Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak dobór odpowiedniego ogumienia. Posiadacze pojazdów nierzadko nie wiedzą o tym, jak ważne są sprawne opony podczas zimy. Od czasu do czasu się zdarza, że kierowcy samochodów jeżdżą w zimie na ogumieniu letnim, co znacznie pogłębia niebezpieczeństwo wypadku. Opony zimowe jest mniej twarde od letnich opon a w dodatku ma odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Warto więc zainwestować także w dobre opony np. takich marek jak Hankook czy Dayton, które nie należą do najdroższych a bez wątpienia pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.
2014/03/24, 15:35