Jak prawidłowo dbać o higienę wentylacji i klimatyzacji?

Mało osób wie, że nie tylko super jakość systemów klimatyzacji oraz wentylacji, zainstalowanych w budynku daje gwarancję ich właściwej wydajności i prawidłowego funkcjonowania. Oprócz okresowego serwisowania, do obowiązków właściciela, zarządcy budynku lub pracodawcy należy ponadto regularne troszczenie się o ich higienę. Dlaczego?
Groźne skupiska chorób oraz drobnoustrojów
instalacje teletechniczne
Nieoczyszczane systemy wentylacji (sprawdź nasz biuletyn pomiary wentylacji dolny śląsk) i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, oraz mnóstwo niebezpiecznych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeżeli tak zaniedbany system znajduje się np. w budynku biurowym, wówczas osoby pracujące w nim, na cały etat, mogą nabawić się uciążliwych alergii, może również powiększyć się zachorowalność na choroby górnych dróg oddechowych. Skrajnym przypadkiem zachorowań, których można nabawić się w takich uwarunkowaniach, jest legienelloza – częsty powód zapalenia płuc, a sporadycznie nawet śmierci. Objawy przypominają anginę.

Pracownicy pomieszczeń wyposażonych w systemy klimatyzacji nierzadko również narażeni są na różne przypadłości górnych dróg oddechowych, których symptomami mogą być: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.

Sprawdź też

Sprężyny – naprawdę takie istotne?

maszyna
Sprężyny to ważne części. W zasadzie mało z nas wie, jak przydatne są takie maleńkie elementy. A sprężyny działają wszędzie. Popatrz na swój zegarek – o ile nie masz na ręce czasomierza elektronicznego, prawdopodobnie twój typ jest napędzany przez niewielkie sprężyny. A następnie przypatrz się łóżku, na którym zazwyczaj śpisz. Jest mięciutkie? A to dlatego, że w środku niego są zainstalowane małe sprężyny.


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, nakaz konserwacji oraz utrzymania w odpowiedniej czystości systemów klimatyzacji i wentylacji (złap okazje na wentylacja dolny śląsk PureVent Wentylacja) należy do pracodawcy. Niedotrzymanie tej powinności może kosztować 1-2 tys, zł grzywny, a wniosek zostanie skierowany do sądu wówczas wyrok może oznaczać konieczność uiszczenia nawet 30 tys. kary. Jak odpowiednio troszczyć się o higienę obu systemów aby nie płacić kar?

W przypadku obu systemów najczęściej trzeba wymieniać filtry. Należy je wymieniać przynajmniej jeden raz w roku. W przypadku gdy otoczenie wokół budynku jest silnie zanieczyszczone wymian tych należy wówczas robić nawet do 2 razy na tydzień. Najczęściej stosuje się filtry włókninowe – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie zakłada się filtry z węglem aktywnym, chociaż cieszą się lepsza opinią od włókninowych gdyż zatrzymują na sobie więcej substancji gazowych, eliminują zapachy a także wygłuszają hałasy.
2018/07/21, 07:10