Menu strony

Jak samodzielnie dokonać wyceny nieruchomości? Na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę?

Dostajemy mieszkanie w spadku po dziadkach w Warszawie, niby czysto hipotetyczna sytuacja, ale jednak dużo osób doświadcza czegoś takiego. Najpierw jest radość. Cieszymy się z takiego stanu rzeczy, natomiast często po jakimś czasie chcemy sprzedać taki dom. Wtedy właśnie zastanawiamy się ile tak naprawdę może kosztować to mieszkanie. W jaki sposób dokonać wyceny tego lokum? Oczywiście możemy pójść do profesjonalistów z prośbą o wycenę, jednak to na pewno nie jest darmowa usługa. Czemu nie spróbować osobiście oszacować wartości domu.


budynek mieszkalny
Jest kilka dobrych jak również sprawdzonych rad, które bez wątpienia pomogą nam otrzymać odpowiedź na nasze pytania. Tym bardziej gdy nie mamy noża na gardle i nie śpieszy nam się ze sprzedażą można spokojnie spróbować dokonać wyceny samemu. Należy wiedzieć o jednym. (użyteczne źródło) Wartość nieruchomości to jedna rzecz, natomiast cena za jaką można ją sprzedać to inna rzecz. Musimy zwrócić uwagę na przeróżne czynniki. Między innymi na to jak przedstawia się sytuacja na rynku. Dowiedzieć się należy jak wygląda podaż na mieszkania. Trendy mają to do siebie, że ulegają zmianie.

Podaż raz rośnie, raz maleje, jeszcze innym razem przejawia niezmienną tendencję. istotne jest aby obserwować takie zmiany. W takim wypadku możemy dajmy na to przewidzieć, iż jeżeli dziś ceny domów są bardzo niskie, a nam nie spieszy się ze sprzedażą to może opłaci się odczekać trochę na odwrócenie się trendów na rynku. Może się okazać, iż lepiej na tym wyjdziemy. Wycena mieszkań na sprzedaż to dość spora ilość czasu spędzonego na poszukiwaniach w sieci, który jednak zwróci się z nawiązką. (Rzeczoznawca majątkowy Wrocław) Należy porównać jak przedstawiają się ceny domów sprzedanych w najbliższej okolicy. Muszą to być tego typu domy, jakie są jak najbardziej podobne do naszej nieruchomości. W dużym mieście jak Warszawa, nie powinno być z tym większego problemu.


Z pewnością odnajdziemy całą masę ofert. Musimy spojrzeć z dużą dozą obiektywizmu na tą sprawę, ponieważ często mamy tendencję do faworyzowania własnych rzeczy. Wydaje nam się, że są w jakiś sposób lepsze, ładniej wyglądają itd. Tutaj jednak trzeba wykazać się obiektywną oceną stanu domu, cierpliwością oraz dokładnością. To tylko część rad jednak warto od nich rozpocząć próbę wyceny i zobaczyć czy będzie jakiś odzew. Jeżeli nie, warto pomyśleć nad obniżeniem ceny.
2021/02/17, 07:35