Menu strony

Co umożliwia nauka języka obcego? Dowiedz się dlaczego...

Przez wiele lat posiadaliśmy uczulenie na języki naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nieprzyjemnie kojarzył nam się język rosyjski, stąd też niewiele osób chciało się go uczyć. Oczywiście, w dawnym ustroju był to obowiązkowy język obcy w każdej placówce oświatowej, od morza, aż po Zakopane. Ale od kiedy wywalczyliśmy wolność, język Puszkina, pomimo niezaprzeczalnej urody, uparcie kojarzył nam się z cierpieniami, jakie przeżywaliśmy z powodu Rosjan. Ta postawa na szczęście odchodzi w zapomnienie i dzisiaj wielu młodych ludzi pragnie poznać język naszych potężnych sąsiadów ze Wschodu.
A przez cały ten okres lekceważyliśmy języki naszych innych słowiańskich pobratymców. Ukraiński czy białoruski były dla nas tylko odmianą rosyjskiego i nie mieliśmy w zwyczaju traktować ich poważnie, tym bardziej, że znając tylko rosyjski można się było swobodnie porozumiewać na terenie całego Związku Radzieckiego.

książka ukraińska
A przecież język ukraiński posiada wspaniałą historię, także piśmienniczą. Nasi sąsiedzi zza Buga posiadają własnych wspaniałych poetów narodowych oraz twórców literackich, dlatego nieporozumieniem jest wrzucanie go do tego samego worka z językiem rosyjskim.

Sprawdź też

Zawód adwokata - ciekawostki

obraz przedstawiający prawników
Na pewno większość tegorocznych maturzystów ma już za sobą wybór kierunki studiów. Ale nie wszyscy są w rzeczywistości do końca zdecydowani, którą ścieżką będą kroczyć w dorosłym życiu. Młodzi ludzie zdają sobie doskonale sprawę z tego, że jest to pierwsza tak ważna decyzja w ich życiu, dlatego są tą sprawą bardzo zdenerwowani. Nie warto w takiej chwili wywierać presji na naszych dzieciach. Powinny one samodzielnie decydować o swojej przyszłości, nawet jeśli ich wybór jest w naszym mniemaniu błędny.


uroda (np. oceń) języka ukraińskiego to nie ostatni powód, aby się go nauczyć. Z racji tego, że jesteśmy z Ukraińcami sąsiadami, rozwija się nasza relacja w dziedzinie ekonomicznej, a także kulturalnej. Powoływane są liczne wspólne instytucje i wydarzenia. Nasi biznesmeni robią z kolegami z Ukrainy wiele dochodowych interesów. Z tego powodu tak potrzebna jest znajomość języka ukraińskiego. Jeżeli pragniemy współpracować z Ukrainą, powinniśmy potraktować ją jak poważnego partnera, któremu należy się szacunek.

Z tej przyczyny dużo młodych znajduje potencjał na przyszłość właśnie w tym kraju. Z tego powodu wybierają kierunki filologiczne lub wykupują kursy (korepetycje przez internet) tego języka. Jeszcze korzystniejszym wyjściem jest tłumacz przysięgły ukraiński jak pod tym adresem. To zajęcie otwiera przed nami mnóstwo możliwości. Jest to również wyjątkowo opłacalne zajęcie. Warto przeglądać codzienną prasę, by zobaczyć jak często poszukuje się osób ze znajomością tego języka. Warto skorzystać z tej wyjątkowej szansy, a przy okazji poznać wspaniałą kulturę, tak nam przecież bliską.
Dodane przez: M.G.
2019/02/09, 11:17