Skręcenie stawu ramiennego – diagnostyka i leczenie

Skręcenia stawu barkowego przynależą do najczęściej występujących. Powodem zwichnięcia stawu ramiennego oprócz urazu jest konstrukcja tego stawu, w którym płaska panewka łopatki złączona jest z dość dużą głową kości ramiennej. To zwiększa ryzyko zwichnięcia. Symptomami skręcenia jest nagły oraz nadzwyczaj intensywny ból, obrzęk, zmiana wyglądu stawu. Do urazu dochodzi zazwyczaj w toku uprawiania niektórych sportów czy karamboli komunikacyjnych.

Wyjątkowo predysponowani będą sportsmeni praktykujący siatkówkę i sporty zimowe. Uszkodzenie częściej dotyczy panów aniżeli pań. Skręcenie stawu barkowego jest poważnym urazem, dlatego prawidłowe rozpoznanie a także stosowne leczenie jest nieodzowne, aby przywrócić czynności funkcjonalne a także ustrzec się groźnych powikłań. Najczęstszą przyczyną zwichnięcia stawu ramiennego jest uraz w czasie działalności fizycznej wywołany mechanizmem pośrednim. Może dojść do urazu w czasie upadku z wysokości dla przykładu w toku pracy na budowie. W trakcie urazu dochodzi do przemieszczenia głowy kości ramiennej. (<">)
rehabilitacja
Zwichnięcie barku jest ogromnie poważnym urazem i nastręcza jak najszybszej interwencji medycznej. Rozpoznanie skręcenia stawu medyk dokonuje na podstawie objawów, badania ręcznego a także zdjęcia RTG. Niezbędne będzie nastawienie chorego barku, jakie dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, żeby zwiotczyć mięśnie a także nie dopuścić do innych urazów w czasie nastawiania.


Sprawdź też

Odszkodowanie z OC sprawcy - czyli, co nam przysługuje, a jakie rzeczy nie koniecznie

Promocja
Przydarzył ci się wypadek? Należy Ci się odszkodowanie i masz wrażenie, iż ubezpieczyciel Ci we wszystkich rzeczach pomoże? Prawda wygląda troszkę w inny sposób - zadaniem Towarzystw Ubezpieczeniowych bywa zaniżanie świadczeń, wykorzystując nasza własną niewiedzę, w międzyczasie wielu prawników nie mówi nam szczegółów na temat tego, iż możemy czegoś żądać, bez odpowiedniego podpisu, który daje im prawo do dochodzenia roszczeń w Twoim własnym imieniu.

Im prędzej staw zostanie ponownie nastawiony, tym niższa szansa na wystąpienie skomplikowań i większa na szybszy powrót do zupełnej sprawności. Po nastawieniu stawu nieodzowne jest ponowne zdjęcie RTG (link rtg zębów więcej) żeby oszacować prawidłowość nastawienia. Później staw barkowy unieruchomiony jest w opatrunku Desaulta zrobiony z gipsu albo za pomocą bandaży. Takie unieruchomienie stawu trwa zazwyczaj około miesiąca. Po zdjęciu opatrunku konieczna jest rehabilitacja stawu barkowego celem przywrócenia sprawności stawu jak też rekomenduje się jeszcze przez dwa-trzy miesiące powstrzymanie od całkowitej aktywności. Więcej niezbędnych informacji: na czym polegają rehabilitację stawu barkowego.
Niekiedy do leczenia wybicia barku niezbędna jest operacja. Będzie ona konieczna kiedy skręceniu towarzyszą drugie urazy takie jak: złamanie kości , urazy mięśni, uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz niemożliwość nastawienia stawu.
2023/02/14, 12:28