Menu strony

Jaką rolę pełnią sprężyny

Sprężyny to jeden z głównych elementów, który bierze aktywny udział w budowie maszyn jak również i urządzeń. Jej rola to rola spoiwa niezbędnego do tzw. połączeń sprężystych.


Sprężyna
Sprężyny kojarzą się z przemysłem, ale pierwsze wzmianki o nich możemy odnaleźć już kilkanaście tysięcy lat wstecz.

Jeśli opisywany artykuł jest według Ciebie interesujący, ta oferta na pewno też będzie godna Twojego zainteresowania, ponieważ odnajdziesz tam podobne informacje.

Sprężyna była używana już przez Indian przy budowie łuku. Tak samo można się jej doszukać w różnych potrzaskach zastawianych na zwierzynę. Obecny kształt oraz sam wygląd sprężyn został opracowany ok. 20 lat temu. W trakcie rewolucji przemysłowej sprężyny odegrały niezwykle znamienną rolę, bowiem dzięki ich zastosowaniu możliwe było przeprowadzenie wielu złożonych jak na tamte czasy projektów.

Współczesne sprężyny możemy podzielić na kilkanaście rodzajów. Jednym z nich jest sprężyna śrubowa. Do jej budowy zastosowano drut okrągły. Dopuszczalne jest także zastosowanie drutu prostokątnego. Sprężyny śrubowe są stożkowe lub też walcowane. Sprężyna, która w czasie pracy jest przez nas ściskana, to sprężyna tzw. naciskana. One także mogą być stożkowe albo walcowe. Sprężyna tzw. napędowa za to jest sprężyną, która jest uznawana za akumulator mocy w rozmaitych mechanizmach. Z reguły jest ona spotykana w mechanizmach zegarowych.

Sprężyny
Jeśli chodzi o rozmaite zegary, to w nich w większości przypadków stosuje się sprężyny spiralne, taśmowe. Tworzywem, z którego jest ona wykonana jest specjalistyczna stal sprężynowa. Sprężyna napędowa ma już ponad 600 lat. Dalej realizuje postawione przed nią zadania, choć posiada kilka wad. Jedną z wad jest nierówny moment napędowy. Powoduje to, że z czasem zegar coraz mniej dokładnie odmierza godziny i minuty.

W mechanizmach typu zegary spotykana jest również dosyć często sprężyna spiralna, która wytworzona jest z taśmy stalowej. Przez minione trzydzieści lat były one najpopularniejszymi sprężynami. Ich popularność w obecnych czasach zaczyna jednak spadać, ponieważ zegary mechaniczne są powoli wypierane przez zegarki elektroniczne, które są dziś uznawane za te najbardziej przyszłościowe. Pomimo to są one dalej spotykane. Wystarczy spojrzeć na pierwszy lepszy zegarek mechaniczny.
2018/11/08, 09:14