Menu strony

Garść ciekawych informacji, na temat włącznikach elektrycznych

W sprzedaży dostępny jest duży wybór elektroinstalacyjnego sprzętu. Z gniazdami raczej każdy powinien dać sobie radę i wiedzieć do czego służą. Ale już przy włącznikach zaczynają się robić problemy ze zrozumieniem, czym poszczególne ich rodzaje się różnią, i w jaki sposób użyć je w swoim domu.
Włącznik światła
Rzecz jasna najbardziej popularne i znane każdemu są włączniki jednobiegunowe, są one używane kiedy jest potrzeba włączenia i wyłączenia napięcia w jednym pomieszczeniu. Włącznik tego typu ma dwa stany, albo przewodzi napięcie albo będzie do odcinać. Po dorzuceniu do włącznika jednopozycyjnego gałki regulującej natężenie prądu otrzymuje się włączniki (polecamy notabene) zwane ściemniaczami, które służą do regulacji mocy światła w pomieszczeniu. Czasami są również stosowane modele świecznikowe, bardzo się one przydają gdy trzeba sterować kilkoma żarówkami. Na schodowych klatkach bardzo dobrze sprawdzają się łączniki schodowe, które pozwalają na włączenie oświetlenia z jednej strony i wyłączenie z drugiej. Najczęściej stosowane są na korytarzach i schodach i stąd pochodzi ich nazwa. Uzupełnieniem wymienionych powyżej typów są łączniki krzyżowe, które pozwalają na realizację bardziej skomplikowanych układów, na przykład oświetlenia czterech pięter, a także wyłączniki działające automatycznie, w których są zainstalowane czujniki ruchu reagujące na ludzi pojawiających się w pomieszczeniach.

Nowoczesna lampa
Wybierając włączniki (popatrz na stronę) do mieszkania przede wszystkim należy brać pod uwagę ich funkcję. O tym, jakiego rodzaju będą potrzebne dowie się z pewnością od domy (zobacz dławnice kablowe), którzy zajmują się wykonaniem instalacji elektrycznej. Asortyment włączników w sprzedaży jest całkiem spory, produkowane są one przez wiele firm i w wielu stylistycznych liniach. Zdecydować się można na klasyczną kolorystkę i wzornictwo, lecz jeśli ktoś będzie chciał, to może kupić na przykład modele nowoczesne, wykonane z nierdzewnej stali. Przeważnie wybrana linia stylistyczna zawiera w sobie wszystkie rodzaje wyłączników, z tego też powodu bez większych problemów można je nabyć do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.


Sprawdź też

Przegląd obiektywów Sigma

obiektyw
Każdy miłośnik nowoczesnej fotografii poszukuje idealnego obiektywu do swojego urządzenia. Każdy wykwalifikowany fotograf ma jednak świadomość, że tego rodzaju urządzenie nie istnieje. Optyka posiada swoje ograniczenia, których nie da się w żaden sposób uniknąć. Zaawansowane urządzenia zapewniają dobrą jakość zdjęcia, nie są to jednak obiektywy wszechstronne. Teleobiektywy służą do fotografowania oddalonych obiektów, są więc wykorzystywane przez dziennikarzy czy astro fotografów. Optyka stałoogniskowa natomiast cechuje się znakomitą jakością zdjęć, ale z uwagi na uniemożliwienie natychmiastowej zmiany kadru, stosuje się ją najczęściej w studio fotograficznym.
2018/06/27, 13:09