Menu strony

Jak działa rozproszone przetwarzanie danych

Od lat toczą się prace mające na celu stworzenie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on mniej kosztowny od do tej pory używanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on niezbędny w kryptografii i przetwarzaniu danych.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Do tej pory do tego rodzaju operacji stosowano bardzo drogie superkomputery, technologia (szczegóły tutaj: http://rfid.zone/zastosowania-rfid/) narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na takie urządzenia. Zaawansowane kalkulacje w dalszym ciągu zajmują tego typu maszynom wiele lat. W ostatnim czasie wprowadzono nietypowy sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w takiej sytuacji podzielone między uczestniczące w zadaniu komputery, a całość informacji jest zbierana w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to możliwość zrzeszania w sieci superkomputerów, czy nawet ogromną liczbę zwykłych, domowych komputerów. Uczestnikom projektów badawczych zostają rozesłane komplety danych, które ich komputery opracowują, następnie przetworzone dane są przekazywane na oddzielny serwer, na którym się je łączy.

Jeśli pragniesz poznać inny analogiczny punkt widzenia na rozważaną w tym materiale sprawę, to przeczytaj więcej w tym opracowaniu (https://reset2.pl/oprogramowanie-dla-firm-produkcyjnych), które powiększy Twą wiedzę.

Szkoły wyższe i stowarzyszenia uniwersyteckie namawiają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w projektach badawczych.

Time sheet
Oprogramowanie sterujące całą operacją jest do pobrania bezpłatnie w sieci, należy jedynie wyszukać w Internecie frazę „cloud computing”, żeby znaleźć dokładne informacje. Obecnie działające projekty dotyczą w dużej mierze kwestii dotyczących chemii, fizyki, matematyki i astronomii. Uczestnik za udział w przedsięwzięciu otrzymuje wirtualne punkty i jest na bieżąco informowany o postępie badań.

Komercyjne zastosowanie chmury

Sprawdź też

Zakupić lokum w centrum dużego miasta – czy to się opłaca?

Pismo odręczne
Współcześnie postępowo nastawieni konsumenci posiadają wyjątkowo rozbudowany wachlarz preferencji.


Pomimo coraz bardziej zauważalnych tendencji, jakie wykazują kupujący podczas wybierania nowych mieszkań – jak umiejscowienie bardziej na uboczu to w dalszym ciągu przewaga osób nie jest zdolna zrezygnować z korzyści jakie daje posiadanie mieszkania w samym środku miasta.


Przedsiębiorstwa działające w branży IT bardzo szybko znalazły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednokrotną opłatą w granicach kilku tysięcy złotych. Dotyczy to głównie oprogramowania graficznego i edytorskiego. W miejsce tego stworzono usługę abonamentową, która polega na wykorzystywaniu oprogramowania będącego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to rozwiązanie, które umożliwia zapobieganie piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem korzystny pod względem finansowym dla obu stron wykorzystujących to rozwiązanie.
2021/01/17, 07:23