Sposób czyszczenia i konserwacji nagrobka zależy od jego stanu i kamienia, z którego został wykonany. Nagrobek z granitu, najbezpieczniej jest myć zwykłą, czystą wodą. Można do niej dodać parę kropel delikatnego środka np. do prania delikatnych tkanin. Nie zaleca się stosowania żadnych past, a już szczególnie tłustych czy tych o silnym działaniu, ponieważ po tych mogą zostać trwałe, trudne do usunięcia plamy.
Nieumyślnie można zniszczyć nagrobek.
Nagrobki z lastrico są trudniejsze do utrzymania, toteż dobrze jest użyć pasty czy proszku do szorowania, po czym starannie spłukać wodą.
Jeżeli chcesz znaleźć kolejne artykuły związane z opisywanym tutaj tematem, zobacz ofertę na stronie (
www.dominikkania.pl/kontakt/) prezentującym analogiczne dane.
Litery używane do napisów na grobach łatwo śniedzieją. Dlatego warto, w dniu wyboru, zdecydować się na litery dobrego gatunku, które po 5 czy 10 latach dobrze wyglądają. Jeśli jednak ktoś zauważył na nagrobku litery zaśniedziałe, czy nieestetycznie ubrudzone, powinien potraktować je środkiem do metalu, czy odpowiednim
preparatem do czyszczenia liter nagrobkowych. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby preparat nie posiadał w swym składzie substancji tłustych ani żrących, ponieważ te z kolei mogą uszkodzić trwale nagrobek.
W powszechnym przekonaniu człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim. Analizując te słowa, rozumiemy, dlaczego opieka nad grobami zmarłych osób ma tak wielkie znaczenie.