Menu strony

Wywóz towarów na wschód – nie jedynie Rosja się liczy

Do tej pory Federacja Rosyjska była dla naszej ojczyzny drugim po Unii Europejskiej eksportowym rynkiem. Z rosyjskimi kontrahentami współpracowało 9 tys. naszych firm, co generowało handlowe obroty na poziomie 36 mld USD.


Choć wszystko wskazywało na to, iż polski eksport do Rosji będzie sukcesywnie wzrastać, strona rosyjska narzuciła embargo na nasze produkty spożywcze.


Billboardy


Sprawdź też

Firmy sprzątające w Katowicach. Dobre firmy

sprzątanie garażu
W Internecie można odszukać mnóstwo przedsiębiorstw zajmujących się sprzątaniem bardzo dużych przestrzeni czy to gospodarczych czy to hal. Aczkolwiek wyłącznie nieliczni mogą sprostać temu zadaniu. Sprzątanie hal wymaga faktycznie znacznego doświadczenia oraz należytego sprzętu. Należyty sprzęt jest wymagany z uwagi na całkowicie odmienną nawierzchnię podłogową a także z uwagi na wielkie powierzchnie.


W obliczu takiej sytuacji, polscy eksporterzy musieli zwrócić swoją uwagę na drugie rynki, także wschodnie. Sprzedaż do Rosji wiąże się z nieodzownością posiadania koniecznych poświadczeń uprawniających to jest: świadectwo zgodności, certyfikacja - idź tutaj - gost, itp. Ustanie współpracy z Rosją to jednak nie przyczyna, ażeby zaprzestać sprzedawania swoich towarów za wschodnią granicę. W końcu wschód to nie jedynie Rosja, ale również chociażby Ukraina, Litwa i Łotwa. Każdy z nich należy rozpatrywać indywidualnie, a zwłaszcza zatroszczyć się o odpowiednią promocję swoich produktów na poszczególnych rynkach.


Na Ukrainę eksportuje blisko 12% polskich przedsiębiorstw. W większości są to niewielkie a także średnie Przedsiębiorstwa. Ukraina to dla nas ważny handlowy partner. W minionym roku Polska wywoziła na Ukrainę produkty przemysłu elektromaszynowego, produkty mineralne, produkty rolno-spożywcze, produkty przemysłu lekkiego oraz wyroby przemysłu drzewno-papierniczego. Białoruś jest głównym dostarczycielem żywności do Rosji. W minionym roku wyeksportowała tam produkty o całkowitej wartości 2,74 mld USD.


W poprzednim roku całkowity wywóz żywności z naszej ojczyzny na Białoruś wyniósł powyżej 300 mln EUR. Polska zbyła tam wieprzowinę o wartości 104 mln EUR, gruszki jak też jabłka o wartości 50 milionów EUR.
2018/07/04, 19:15